NE základnám Brno

Kdo jsme | Ne základnám Brno o.s. | Jak se zapojit | Často kladené otázky | Petice | Kontakt

dopis ústavním činitelům

Nechcete americkou základnu v Česku?
Nelíbí se vám, jak rozhodují vámi zvolení zástupci?
Požadujete referendum? Dejte o sobě vědět!

Pošlete pomocí našeho webového formuláře
nesouhlasný dopis ústavním činitelům ČR!

3400 občanů se zapojilo.

POSLAT DOPIS »

Pomozte nám k 5000!

3400

Přečtěte si

Anketa

Kdo nejvíc ohrožuje světový mír?


3% (105)

0% (16)

21% (761)

24% (896)

2% (84)

48% (1751)

1% (20)


diskuze k anketě »

starší ankety »

Stáhněte si

Rozšiřujte informační leták brněnské skupiny NE základnám
Chcete dostávat informace
o dění v brněnské skupině
a o připravovaných akcích?
Příspěvky

Finanční příspěvky občanskému sdružení
Iniciativa Ne základnám ČR
můžete posílat
na transparentní účet u eBanky číslo

2720320001/2400

Stav účtu »

Podpisová místa
v Brně a okolí

NESEHNUTÍ - NEzávislé Sociálně
Ekologické HNUTÍ
třída Kpt. Jaroše 31, 602 00 Brno
Pondělí a středa: 16 - 18h
tel./fax: 543 24 53 42

Ekologická poradna Veronica
Panská 9, Brno
O prázdninách Út a Čt 9-13h, St 13-17h
Přes školní rok Po-Pá 9-17h

Purkyňovy koleje
Pokoj B02/204 (stačí zaklepat)
Purkyňova 93, Králové pole, Brno
Pondělí - 20:00 až 21:00
Úterý - 19:00 až 21:00

Restaurace Galeryje
Lidická 9, Brno

Miriam Nowaková
Kamenná kolonie 5a, Štýřice, Brno
byt ve druhém patře vlevo, stačí zaklepat,
nejlépe po domluvě
telefonem +420 602 775 663
nebo emailem
MiriamNowakova@gmail.com

Kavárna u Templů
Koláčkovo náměstí, Slavkov u Brna

Tetovací salon Octopus
Malá Michalská 198/6, Znojmo
tel. 608 141 579

MUDr. Borovička
Železniční poliklinika
Nádražní řádek 26
(mezi podjezdem a nádražím)
Hodonín
Po - Pá: 7 - 12 hodin
Po, St: 14 - 15:30 hodin

NAJADA - prodejna přírodní
kosmetiky a zdravé výživy

Fintajslova 5
(průchodem z ulice 17. listopadu)
Břeclav
Po - Pá: 8 - 17:30 hodin
So: 8 - 12 hodin

Zámecká cukrárna
Zámecké náměstí 66
Lednice
Út - Ne: 10 - 18 hodin

Víte o podpisovém místě v Jihomoravském kraji, které není na seznamu, nebo takové místo můžete poskytnou? Kontaktujte nás na petice@nezakladnam-brno.org.


Doporučujeme:

Často kladené otázkyOdpovědi na otázky, které nám často pokládáte na petičním stánku.

Kdo vás platí?

Občanské sdružení  Iniciativa Ne základnám ČR je financováno z dobrovolných příspěvků z domova i ze zahraničí. Protože jsme občanské sdružení, finanční dary je možno odepsat z daňového základu. Číslo našeho účtu je 2720320001/2400. Nejdůležitějším příspěvkem naší iniciativě je však práce, kterou pro ní vykonávají její členové a sympatizanti ve svém volném čase a zadarmo.

Myslíte si, že to pomůže?

Samozřejmě, že ano! Podle ústavy jsme zdrojem moci ve státě my, občané. Jen je třeba se svojí role chopit a prosazovat to, co je v našem zájmu, nespokojovat s pouhou delegací pravomocí na naše zástupce a nechat je dělat to, co se jim zlíbí.

Je vaše petice proti základně?

Naše petice je proti zlovůli shora. Petice je za vyhlášení referenda ohledně plánované výstavby americké vojenské základny na území našeho státu. Přestože my, jako Ne základnám Brno, jsme proti umístění základny, myslíme si, že je demokratické dát možnost občanům, aby se rozhodli sami v celostátním referendu. Není tedy pravdou, že by petici mohli podepsat jen ti, kteří si zde základnu nepřejí.

Kolik je třeba podpisů, aby se konalo referendum?

Bohužel neexistuje zákon o obecném referendu; podpisů může být kolik chce a naši volení zástupci nás můžou v klidu přehlížet. Pokud ale budeme mít podpisů sto tisíc, bude to mít takovou morální váhu, jako dosud žádná občanská petice. Věříme, že v takovém případě bude občanská nespokojenost na takové výši, že nás politici nebudou moci ignorovat, a budou se bát nás a o své funkce.

Jste komunisté?

Ne, nejsme. Přestože se média snaží občany přesvědčit, že petici proti základně, a vlastně všechen odpor proti základně, pořádají jenom komunisté, není to pravdou. Ne základnám Brno je čistě občanskou iniciativou, v našem středu nejsou žádné organizace, natož komunistické. Odmítáme spolupráci organizacemi a hnutími, která směřují k omezování lidských práv. Stejná kritéria platí pro naše členy.

Kdo může podepsat petici a co všechno musím uvést?

Petici může podepsat jenom osoba starší osmnácti let, která je státním příslušníkem České republiky. Přestože jako iniciativa sbíráme podpisy především v Brně a okolí, není nutné bydlet v Brně. Aby podpis na petičním archu byl platný, je nutné uvést čitelně následující tři údaje:

  • jméno a příjmení,
  • adresu trvalého bydliště,
  • vlastnoruční podpis.

Pokud nejste schopni, například kvůli vadě zraku, vyplnit jméno a adresu, požádejte o pomoc obsluhu petičního stánku, a ti je za vás vyplní. Podpis ovšem musí být v každém případě vlastnoruční.

Nic o problematice nevím, kdo mi poradí?

Kromě toho, že informace můžete nalézt na našem webu a v informačních letácích, nebojte se zeptat kohokoliv z přítomných na petičním stánku - rádi vám bez vytáček odpoví.

Jak vám můžu pomoci?

Existují tři základní způsoby pomoci:

  1. Přidejte se k naší iniciativě. Činnosti, se kterými nám můžete pomoci »»
  2. Přispějte nám - staňte se dobrovolným dárcem. Většinu aktivit provádíme v svém volném čase, pokud se nemůžete přidat osobně, může to být pro vás vítaná možnost spolupráce. Číslo účtu: 2720320001/2400.
  3. Buďte sami aktivní. Sbírejte podpisy pod petici, pište do novin, aktivizujte přátelé, dávejte najevo svou nespokojenost.

Máte taky petici pro základnu?

Překvapivě nemáme. Nemáme ani jiné petice.

Bojujete i proti stavbě radaru NATO v Újezdu u Brna?

Naše aktivity se zaměřují především proti připravované americké vojenské základně v Brdech. Kontext problému radaru v Brdech a v Újezdu je jiný. Myslíme si, že není možné iniciativu rozmělňovat aktivitami, které nesouvisí s jejím původním posláním, a to bojem proti příchodu cizí armády na české území. Stavěný radar v Újezdu je součástí systému NATO, v jeho případě neexistuje mezinárodní pnutí jako v případě toho amerického. S jeho existencí nepřichází do naší země cizí armáda a neexistuje zde možnost ztráty kontroly nad tímto územím. Nejsme však organizace lékařů, která by mohla posoudit jeho vliv na zdraví místních obyvatel, nejsme odborníci na estetiku, nedokážeme proto posoudit jeho vliv na okolí Mohyly míru, kde se má budovat. Přesto chápeme snahu obyvatel obcí v okolí Mohyly zabránit jeho výstavbě a jsme připraveni podpořit jejich případnou snahu o vypsání místního referenda a jeho medializaci.

Lidé nemohou v referendu rozhodovat, nedokážou přece pochopit, jak takový radar funguje.

Samozřejmě, že můžou. Otázka postavení radarové základny na našem území není otázkou technickou, ale politickou. Každý sebeprostší občan si dokáže udělat názor na vstup cizí armády na české území. Kdyby byla základna tak prospěšnou věcí, jak nám ji prezentují politici, tak by to pochopili i sami občané stejně tak, jako pochopili, nebo byli mediálně zmasírováni, před referendem o vstupu do Evropské unie. V tomhle případě mají ovšem naši zástupci oprávněný strach, že ani mediální masáž by jim nebyla k ničemu - proto nechtějí referendum.

Můžu podepsat, i když nejsem z Brna?

Ovšem. Petice je za vypsání celostátního referenda, je tedy pro všechny.

Proč jste proti, když radar přinese pracovní místa do oblastí a vláda už slíbila, že investuje do místní infrastruktury?

Především je nutné zdůraznit, že možné škody, které můžou České republice vzniknout zhoršenou politickou situací a případně i válkou, budou mnohem větší než případné subvence do oblasti přiléhající k americké základně. Vláda sice na jedné straně slibuje investice do infrastruktury, ale to jen v případě, že tam bude základna. Tedy ne proto, že by ji záleželo na blahu místních, ale proto, aby si občané méně uvědomovali nebezpečí, která jim hrozí - je to jistá forma morálního úplatku. Jak s nadsázkou navrhuje profesor Jan Keller: "Pokud chce někdo vylepšovat naši ekonomickou bilanci umisťováním cizích vojenských základen, pak by se tedy měl chovat skutečně tržně. Měl by uspořádat dražbu příhodných lokalit na našem území, anebo rozhodnout o nabyvatelích obálkovou metodou."

Jste antiamerikanisté?

V žádném případě. Na našich webových stránkách ani v propagačních letácích se neobjevuje kritika prostých Američanů, kritizujeme pouze počínání současné americké administrativy, která, a o tom se v českých médiích nemluví, je terčem obrovské kritiky na domácí scéně a je brána za zkompromitovanou, která lže jako když tiskne.

Proč jste proti radaru, když nás radar ochrání?

Je nutné si položit i druhou otázku: Před kým nás ochrání? Pokud jde o strach z Ruska, Rusko nám nehrozilo, ani nás nezačalo osočovat, dokud se naše vláda jednostranně rozhodla, že zde radar chce stůj co stůj, bez jakéhokoliv dialogu s ostatními státy, které se navíc jeho existencí cítí být ohroženy. Každý ví, že naše země je závislá na dodávkách ruských nerostných surovin, dále je známo, že Rusko toho dokáže náležitě využít, viz "zaškrcení kohoutků" nebo zvýšení cen surovin v případě Ukrajiny, Gruzie a Běloruska. Je tedy naprosto zbytečné dráždit ruského medvěda holou nohou. Pokud jde o strach z islámských extrémistů, je evidentní, že radar nemůže být proti nim zaměřen. První náznaky zájmu českých představitelů je možno datovat do roku 2000, kdy poslanec Jiří Payne (ODS) požádal americkou stranu o umístění části systému Národní protiraketové obrany USA na českém území, toto poslal prezidentu Václavu Havlovi a dalším třem vrcholným představitelům ODS na vědomí. Protože celá záležitost s umístěním radaru na našem území se datuje před 11. září 2001, není pravdou, že by byla zaměřena proti teroristům, na které začal okázalý hon až po událostech v New Yorku a Washingtonu.